logo

Logowanie
eTwinning - Europejskie partnerstwo szkół PDF Drukuj

Interreg

 

Program eLearning koncentruje się m.in. na nauczaniu w środowiskach wirtualnych i zarządzaniu treścią i usługami web. Obejmuje wiele działań i programów zmierzających do upowszechniania partnerstwa i nauki z wykorzystaniem TI oraz uczenia się na odległość. Programem zarządza Komisja Europejska.

Integralną część programu eLearning stanowi akcja eTwinning - Europejskie partnerstwo szkółEuropie. Celem akcji eTwinning jest upowszechnienie partnerstwa, poprzez które dwie różne szkoły z dwóch różnych krajów wykorzystują we wspólnej pracy narzędzia technologii informacyjno-komunikacyjnych, by osiągnąć więcej korzyści edukacyjnych, społecznych i kulturowych. Akcja zachęca młodych ludzi do wzajemnego poznawania się, do poznawania kultur swoich szkół i rodzin, dając jednocześnie możliwość doskonalenia umiejętności w zakresie TI. polegająca na współpracy szkół podstawowych i średnich w

Nasza szkoła przystąpiła do programu eTwinning w marcu 2005r. W ramach tego programu nawiązaliśmy współpracę ze szkołą w Austrii: Bundeshandlesakademie Linz. Będziemy realizować projekt o żywieniu: jak się odżywiamy, walory zdrowotne naszego jedzenia, tradycje kulinarne naszych regionów. Będziemy wymieniać się przepisami i zorganizujemy dzień kuchni austriackiej i polskiej. W czasie realizacji projektu uczniowie będą rozwijać umiejętności językowe oraz umiejętność korzystania z IT. Projekt będzie rejestrowany w różnych formach: prace badawcze, prezentacje multimedialne, fotoreportaże.

7.03.2006: Opowieść o chlebie ukończona... Projekt przedstawiony w formie strony internetowej został również zgłoszony do konkursu CyberFair. >>>

23.03.2006: Zdrowa żywność górą! Lekcja niemiecko - angielska, w której brali udział uczniowie z klas 1d i 1 b.

Realizację tego projektu uczniowie opiszą w formie prezentacji komputerowej.


Od maja 2006 r. Gimnazjum nr 4 w Żorach uczestniczy w projekcie "Krajobraz za szkołą" w ramach Programu Inicjatywy Wspólnotowej Interreg 3A Czechy- Polska. Naszymi partnerami są Gimnazjum nr 1 z Wodzisławia Śl. oraz Zakladni Skola Stary Jicin.

W pierwszym etapie projektu uczniowie oraz nauczyciele zostali przeszkoleni i zapoznani z nowoczesnymi metodami edukacyjnymi, tzn. e-learningiem, e-Tweeningiem i wykorzystaniem Internetu w edukacji. To właśnie e-Twinning jest jednym z elementów projektu, który umożliwia uczniom analizę i porównywanie  wyników badań po obu stronach granicy poprzez Internet, a więc na bieżąco synchronizowanie zakresu prac.

Zgodnie z założeniami projektu, już od maja 2006 roku, uczniowie wszystkich grup wyszukiwali zdjęcia obrazujące wygląd własnego regionu sprzed lat. Następnie uczestnicy programu odnaleźli miejsca, które przedstawione są na fotografiach archiwalnych i wykonali zdjęcia, które przedstawiają stan dzisiejszy. Podczas wspólnego spotkania w strefie nadgranicznej w Beskidzie Śląskim, uczestnicy dokonali porównania fotografii starych i współczesnych, przeprowadzili analizę zmian i ich przyczyn. Uzyskane informacje posłużyły do opisu zdjęć archiwalnych, a także do wyciągnięcia wniosków związanych z przeobrażającym się krajobrazem za szkołą. Na spotkaniu w Czechach 25-26 stycznia 2007 r. zostanie opracowana formuła wystawy zdjęć, która planowana jest na marzec 2007 r. Podsumowaniem projektu, oprócz wystawy i prezentacji na stronie internetowej, będzie również opublikowanie broszury zawierającej opis realizacji projektu, zdjęcia i komentarze młodzieży.

Materiały zebrane przez zespół Interreg można zobaczyć na naszej stronie >>>> "Krajobraz za szkołą"


Nasza szkoła ma bogate tradycje współpracy międzynarodowej. Uczestniczyliśmy w programie Comenius oraz organizujemy wymiany międzynarodowe ze szkołami z Francji (Cambrai) i Holandii (Roermond). Kontynuujemy współpracę z tymi szkołami realizując tym samym założenia eTwinning.

 

Zobacz prezentacje - "Francja 2004"

Zobacz prezentacje - "Holandia 2004"

 

Dla rodziców

działanie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Joomla Template, echo. Valid XHTML and CSS.