logo

Logowanie
feed-image Feed Entries
dzień sztuki


Dzień sztuki PDF Drukuj

Dzień Sztuki Czwórczość

Pierwszy dzień wiosny, obchodzony jest w dniu równonocy wiosennej. Najczęściej przypada 21. marca. Świat zwierząt i roślin po zimowym uśpieniu budzi się do życia. Świat gimnazjalistów naszej szkoły także, bowiem w tym dniu zamiast na wagary udajemy się na salę gimnastyczną celebrować Dzień Sztuki, pieszczotliwie zwany Czwórczością od twórczości w czwórce.

- Ale o co chodzi?

- Chodzi o to, że w tym dniu owoce swojej pracy przedstawią pierwszoklasiści podczas Godziny Sztuki Teatralnej oraz drugoklasiści w ramach Przeglądu Gazetek Klasowych.

- Aaa? ale jak to się robi?

- Według zasad umieszczonych w zakładkach Dzień teatru i Przegląd gazetek klasowych znajdujących się w kolumnie Tradycje szkolne.

- Bez sensu! Po co to właściwie?

- Odpowiem cytując autorki książki Rodzeństwo bez rywalizacji i troszkę te słowa modyfikując:

CHCEMY, ŻEBY DZIECI DOSKONALE WIEDZIAŁY, ŻE RADOŚĆ PŁYNACA Z TEATRU, TWORZENIA TEKSTU, RYSUNKU, A WIĘC GAZETKI MOŻE BYĆ UDZIAŁEM KAŻDEGO Z NICH I NIE JES ZAREZERWOWANA DLA TYCH, KTÓRZY SĄ SZCZEGÓLNIE UZDOLNIENI.

 

W NASZEJ SZKOLE NIE NAUCZYCIEL, ALE TY SAM PRZYDZIELASZ SOBIE ROLĘ, W JAKIEJ CHCESZ SPRÓBOWAĆ ZAISTNIEĆ.

 

Twój głos jest twoją tożsamością. Daj się usłyszeć! Nie podziel losu bohaterów powieści Ricka Riordana

Najważniejsza sprawa dotycząca duchów: większość z nich straciła własny głos. Na Łąkach Asfodelowych miliony dusz włóczą się bez celu, usiłując przypomnieć sobie, kim były. Wiesz, dlaczego tak kończą? Ponieważ za życia nigdy nie opowiedziały się po żadnej stronie. Nigdy nie powiedziały niczego głośno, a więc nigdy nie zostały usłyszane. Twój głos jest twoją tożsamością. Jeśli się nim nie posługujesz - oznajmił, wzruszając ramionami - to jesteś w połowie drogi na Łąki Asfodelowe.

 

Aaa! I jeszcze coś...

Słowa Ireny Zielińskiej, pedagoga, konsultanta ds. pomocy psychologicznej i pedagogicznej:


Bo wiedza i zdolności nie są sprawą najważniejsza w karierze zawodowej, w życiu rodzinnym i społecznym. Dziecko z elitarnej klasy, gdzie nie ma koleżanek i kolegów, którym czasem trzeba pomóc w odrobieniu trudnego zadania, podzielić się z nimi kanapką, wyrasta na egoistę.


Człowiek, któremu wydaje się, że może być samowystarczalny, ma problemy z komunikacją, nawiązaniem relacji. A to przecież utrudnia budowanie zintegrowanej osobowości i poczucia własnej wartości oraz odniesienie sukcesu, o którym marzą jego rodzice. Mądrość życiowa to nie tylko wiedza, ale i umiejętność odnalezienia się w różnych sytuacjach, z różnymi ludźmi.


I po co właściwie ja to przytoczyłam? Po to aby jeszcze raz zaapelować do uczniów o wzięcie udziału w Przeglądzie Gazetek Klasowych.


Dlaczego to takie ważne? Nie dla wygranej, czyli darmowego wejścia na basen ani też warsztatów dziennikarskich w jednej z redakcji żorskich...

Nie!  Dla siebie samego. Bo zamiast na facebooku, będziesz musiał uczniu stanąć twarzą w twarz z kolegą klasy i się dogadać. Bo będziesz mógł wreszcie pokazać swoją wizję życia i dać się poznać wychowawcy a i innym nauczycielom od innej strony. Bo wreszcie przestaniesz być niewidzialny dla rzeszy ludzi. Pisz, rysuj, wyklejaj, twórz komiks, stronę z kawałami.


Wyszukajcie Drodzy Moi w Internecie, jakie kompetencje zawodowe cenione są najwyżej... Szok! Komunikatywność, sumienność, praca zespołowa i inne. TEGO WŁASNIE UCZY DZIEŃ SZTUKI!
Mam nadzieję, że dałam trochę powodów do przemyśleń. 21. marca już blisko!

 


Dla rodziców

działanie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Joomla Template, echo. Valid XHTML and CSS.