Spotkanie 4.: Wcale nie o tym! Drukuj

Zacznę od podziękowań. Dziękuję (w kolejności jak zasiedli przy stole) Kacprowi Milbrantowi, Oliwii Twardawie, Nikoli Rozalskiej, Monice Wojtaś, Agnieszce Tomasiak i nieznanej mi dziewczynie z innej szkoły, która przyszła z Kacprem, za pokazanie mi filmu, którego sama pewnie nie zdecydowałabym się obejrzeć.  Dlaczego? Już sam tytuł...

 

 

Igrzyska śmierci?? No dobrze, przecież nie o mnie ten tekst. Kiedy tak sobie rozmawialiśmy o tym, kiedy i gdzie dzieje się akcja, jakie są główne wątki filmu, zadałam pytanie, dlaczego to właśnie dzieło jest dla nich ważne. Nie umieli odpowiedzieć. Powiedziałam więc... pokażcie mi. I pokazali! Najpierw fragmenty, które miały wprowadzić mnie w klimat, potem wszyscy niemal jednogłośnie wykrzykiwali, co powinnam jeszcze zobaczyć, by zrozumieć. I chyba zrozumiałam.

Dla nich, a dzięki nim i dla mnie, Igrzyska śmierci, wcale nie są o igrzyskach śmierci, o bezwzględności władz państwa Panem, ani o medialnej obsesji na punkcie reality show, sponsorów, celebrytów, mało ważna staje się także informacja, że film przedstawia wizję utopijnego świata.

Co zatem jest ważne? Zaraz odpowiem. Cierpliwości. Muszę jednak wrócić do eksperymentu profesora Zimbardo. Przeprowadzono go w 1971. Wybrani studenci mieli odgrywać role więźniów a lub ich strażników w miejscu skonstruowanym podobnie jak więzienie. Eksperyment wymknął się spod kontroli i został przerwany po sześciu dniach. Studenci mający odgrywać role strażników, zaczęli się z narzuconymi rolami utożsamiać. Podobnie więźniowie. W jaki sposób zdrowi psychicznie i nieposiadający predyspozycji do agresywnych zachowań ludzie stają się potworami? Eksperyment pokazał niesamowity wpływ otoczenia na człowieka. Unaocznił jak błędy każdego systemu mogą wypaczyć jednostkę. Można rzec, że sytuacja tworzy człowieka. A tak się kiedyś kłóciłam z powiedzeniem ?okazja czyni złodzieja?! Eh!

I o tym jest ten film. Ofiary systemu stworzonego przez władze Kapitolu, a wylosowane do udziału w Głodowych Igrzyskach, stają się potworami. Nie wszystkie. Katniss opiera się stworzonej sytuacji. Zachowuje swoją tożsamość i nie zmienia się do końca w drapieżnika jak pozostali gracze.

Dziękuję za pokazanie mi fragmentów, które wzruszają, bo wstrząsają sercem. Właśnie serce ocaliło bohaterkę, której umysł zaczął pracować na rzecz przeżycia w nieludzkich warunkach. Katniss ocala swoją siostrę, potem opiekuje się najmłodszą uczestniczką igrzysk, a kiedy ta ginie, tworzy jej prowizoryczny grób i wreszcie ukazuje śledzącym jej poczynania kamerom znak solidarności z rodakami. Przełamując racjonalistyczne schematy, budzi? serca innych. Mieszkańcy Panem przestają kierować się rozumem, który każe im robić wszystko, aby przeżyć. Teraz chcą żyć.

Termin spotkania: 09.02.2015r.

Czas trwania: trzy godziny lekcyjne